Ktorá poistka pre dieťa je najlepšia?

Image Október, 2018

Ktorá poistka pre dieťa je najlepšia?


Narodilo sa Vám dieťa a uvažujete nad kúpou životného poistenia pre svoju ratolesť? To je zodpovedný krok, treba si však uvedomiť jednu zásadnú vec, najlepšie poistenie dieťaťa, je poistenie rodiča.


Mnoho klientov má svoje deti poistené lepšie, ako samých seba, otázka však znie, či v prípade práceneschopnosti, pôjde dieťa do práce namiesto Vás. Samozrejme že nepôjde, to je absurdné. V tomto článku som písal

 ako správne nastaviť životné poistenie

Najvýhodnejšie poistenie dieťaťa.


Pokiaľ máte kvalitne nastavené životné poistenie a aj tak chcete svoje dieťa poistiť, odporúčam ho pripoistiť k Vašej životnej poistke, vyjde Vás to lacnejšie, ako väčšina samostatných detských produktov a detské poistenie. Za určitých okolností sú samozrejme aj výnimky.


Ktoré pripoistenia nastaviť dieťatu?


Trvalé následky úrazom a úrazové poistenie pre deti:

Minimálna poistná suma ktorú odporúčam nastaviť je 10 000 € s progresívnym plnením. Progresia znamená, že poisťovňa Vám vypláca násobok poistnej sumy, podľa miery poškodenia, s tým že môže ísť až do 7 násobku nastavenej poistnej sumy. Každá poisťovňa má progresiu nastavenú rôzne, skúsený finančný poradca Vám povie o rozdieloch. 

Odporúčaná poistná suma je 20 000 € s progresiou, pokiaľ má poisťovňa pripoistenie trvalých následkov od 50% odporúčam pridať aj toto pripoistenie, posledne som dieťaťu nastavoval trvalé následky úrazom na 20 000 € s progresiou 500% a pripoistenie trvalých následkov od 50% na poistnú sumu     50 000 €. Viem väčšina poisťovákov, by so mnou nesúhlasila a nastavila by smiešnu sumu 5 tisíc, ale treba si uvedomiť, že väčšina poisťovákov nemá vzdelanie na to, aby mohli niekomu radiť.  Ak mi neveríte, skúste vysvetliť rodičovi dieťaťa, ktorému sa stal vážny úraz a dieťa bude po zvyšok života zdravotne znevýhodnené, že poistka bola nastavená dobre a poistná suma bola postačujúca.

Či nastavíte 15-20 alebo 25 tisíc, cenový rozdiel je minimálny.


Kritické choroby:

Podľa štatistík liečba kritickej choroby stojí  v priemere 12 000 €.  Preto si skontrolujte na akú sumu je kryté Vaše dieťa, lebo ak má poistku nastavenú na výrazne nižšiu sumu, prípadne pripoistenie v zmluve vôbec nemá, je čas s tým niečo spraviť.


Denné odškodné z úrazu:

Toto pripoistenie väčšina z Vás veľmi dobre pozná. Ak už ho chcete mať, treba si uvedomiť, že je to hlavne krytie pre Vás v prípade, že by ste museli ísť na OČR. Odporúčaná poistná suma je 10 eur na deň.


Hospitalizácia:

Toto pripoistenie je vo väčšine prípadoch nerentabilné, nakoľko v nemocniciach pacientov kvôli kapacite lôžok dlho nedržia. Ak však toto pripoistenie chcete, kľudne si ho kúpte, nikto nevie čo sa môže stať, pokiaľ by dieťa dostalo vážnu chorobu a bolo mesiace v nemocnici, rodine denná dávka pomôže. Keď už tak, odporúčam aspoň na 10 eur na deň.


Sporiaca zložka a poistenie detí so sporením:

Mnoho rodičov deťom cez poistku sporí. My vieme, že cez poistku sa sporiť neoplatí. Neoplatí sa teda platiť poistenie detí so sporením. Sporenie pre detí sa dá výhodnejšie. 

Oveľa výnosnejšie, najmä kvôli poplatkom je investovanie na priamo prostredníctvom fondov. Výnimku tvorí jeden produkt na trhu, kde to vyjde na rovnako ako v priamej investícii, pretože krytie vychádza veľmi lacno. Ak je však klient stotožnený s poplatkami, ktoré takýto produkt obnáša a chce mať istotu, že poisťovňa za neho v prípade jeho smrti, alebo invalidity dieťaťu nasporí, dalo by sa diskutovať aj o takejto alternatíve.


Na smrť dieťa z etického a morálneho hľadiska nepoisťujeme.


Najlepšie poistenie pre deti je poistenie rodiča.


Ako som však spomínal v úvode, najlepšia poistka pre dieťa je poistenie rodiča. Pre to ak ku svojej rodine pristupujete zodpovedne, nechajte si existujúce zmluvy skontrolovať u odborníka. Prevencia Vás vyjde oveľa lacnejšie.