• Adresa

    Podhora 55, 034 01 Ružomberok

  • tm@tomasmaga.sk

    0918 285 965

  • Poistenie online

Hypotéka počas materskej: Akú máte šancu ju získať s materským príspevkom?

Image Február, 2021

Hypotéka počas materskej: Akú máte šancu ju získať s materským príspevkom?

Ak chcete získať hypotekárny úver, to najdôležitejšie je mať stály príjem zo zamestnania alebo podnikania. Niektoré typy príjmov však banky neakceptujú. Často k nim patrí aj materský príspevok. Ako je to v jednotlivých bankách?


Tip: Praktický návod, ako si vybaviť tú najvýhodnejšiu hypotéku na aktuálnom trhu


Vo väčšine prípadov banky pri schvaľovaní hypotekárneho úveru vôbec neberú do úvahy príjem z materskej. Je pritom úplne jedno, aká je jej výška. Schválenie hypotéky v takom prípade je síce možné, no len vtedy, ak manžel alebo partner ženy na materskej má dostatočne vysoký príjem.


Ako príjem pre splácanie hypotéky vedia banky akceptovať rodičovský príspevok, respektíve počas materskej ísť do jeho výšky. 


Ktoré banky akceptujú materský príspevok pri poskytovaní hypotéky?Oberbank, mBank, ČSOB, Prima Banka, Tatra Banka, UniCredit Bank a VÚB neakceptujú materský príspevok ako príjem. Okamžite berú do úvahy výšku rodičovského príspevku.


V Poštovej banke hneď berú do úvahy rodičovský príspevok, a to nasledovne: vo výške 378 €, ak rodič poberal materský príspevok, alebo 275 €, ak materskú nepoberal. Deň vzniku nároku pritom nesmie byť starší ako tri roky. Akceptujú príspevok bez ohľadu na spôsob vyplácania - či už na účet alebo v hotovosti, no len v kombinácii s iným príjmom žiadateľa alebo príjmom spolužiadateľa.


Slovenská sporiteľňa materský príspevok akceptuje len v prípade, že v žiadosti o úver vystupuje aj ďalší dlžník s iným akceptovateľným príjmom. Inak berie hneď do úvahy rodičovský príspevok, a to maximálne 370 € mesačne.


OTP akceptuje materský príspevok ako príjem, avšak to len v kombinácii s iným hlavným príjmom a maximálne do výšky 50 % hlavného príjmu. Materský alebo rodičovský príspevok pre spoludlžníka, ktorý nemá iný príjem, rátajú v bežnej výške 270 €/370 €. V prípade dvojčiat v maximálnej výške 462,50 €, pri trojčatách max. 555 €.