Niečo o investíciách

Image Jún, 2018

Niečo o investíciách

Investícia: pre väčšinu ľudí, cudzie slovo, z ktorého majú strach a ktorému neveria. Pre mňa jediný spôsob, ako z dlhodobého hľadiska klientom vytvárať majetok.


Čo to teda tá investícia je?

Investíciou môže byť čokoľvek do čoho vložíme čas, peniaze, úsilie za účelom zhodnotenia, zisku. Napríklad prerobím si byt, zrekonštruujem ho a jeho hodnota narastie. Alebo kúpim si nehnuteľnosť s tým že počítam, že v čase bude jej hodnota rásť, dám ju do nájmu a podobne. Toto všetko sú investície.

Cieľom poradenstva je vytvárať klientovi majetok. Na trhu je dnes mnoho sprostredkovateľov, ktorí sa považujú za finančných poradcov, ale okrem toho, že klienta zaťažia množstvom produktov s vysokými vstupnými poplatkami, klientovi neukážu reálnu pridanú hodnotu tejto služby. Predajca Vám predá produkt, poradca hľadá riešenie ako si môžete splniť konkrétne ciele. Neberme teraz do úvahy poučky z našej legislatívy, kto je poradca a kto je sprostredkovateľ. Tie nie sú z môjho pohľadu relevantné.


Pokiaľ má klient vytvorenú dostatočnú železnú rezervu, časť peňazí odložil na strednodobé ciele /kúpa auta, sporenie na rekonštrukciu atď/ a ostávajú mu ešte nejaké voľné prostriedky na dlhodobé sporenie,/ napríklad dôchodok, predčasné splatenie hypotéky a podobne/ vtedy sa bavíme o dlhodobých investíciách. Naskytuje sa teda otázka - ako investovať peniaze?


Investovanie cez podielové fondy

V rámci svojej profesie využívam na investovanie podielové fondy, ak tento článok číta nejaký skúsenejší investor, netvrdím, že je to tá najlacnejšia, najefektívnejšia možnosť zhodnocovania úspor a tiež je nevýhoda, že sa nedá promptne reagovať na výkyvy na trhoch, ale to ani nie je cieľom podielových fondov, na to existuje mnoho iných možností investovania, napríklad dnes veľmi obľúbené a lacné ETF fondy. Ale pre bežného človeka sú podielové fondy najprístupnejšou možnosťou, pokiaľ napríklad nepodniká a nevie si svoj majetok zhodnotiť lepšie. V každom prípade ani pri podnikateľoch neodporúčam dávať 100% peňazí do firmy.

Pri dlhodobých investíciách, bavíme sa o čase 10-15 a viac rokov, využívam prevažne akciové fondy. Pre laika: jedná sa o majetkové cenné papiere firiem. Zarábate na tom, že firmám sa darí a hodnota ich akcií v čase rastie. Firma vďaka tomu že vy nakupujete ich akcie získava ďalšie peniaze na svoj rozvoj.


Veľa poradcov Vám bude rozprávať o rozkladaní rizika, áno určite netreba všetko vsádzať na jednu kartu /jedno odvetvie, firmu/ určite treba svoje peniaze rozumne rozdeliť, ale to neznamená, že kvôli tomu musíte dávať polovicu peňazí na dlhopisové fondy. Pripravujete sa zbytočne o výnos. Ak neveríte pozrite sa na zisky fondov v druhom pilieri. Samozrejme ak sa nejedná o aktívne riadené portfóliá, tam toho moc neovplyvníte. Poradca ktorý robí klientom vlastné portfóliá s tým má samozrejme viac práce a v čase musí tieto sporenia upravovať, na druhej strane takto môže klientovi zabezpečiť vyšší výnos a niekedy aj nižšie poplatky, väčšiu flexibilitu. Píšem môže, lebo to záleží od jeho šikovnosti a výberu správnych fondov.

Tip:

5 bezpečných investícií, s ktorými dosiahnete lepší výnos ako na termínovaných vkladoch.


Lacno kúpiť, draho predať

Cieľom každej investície je lacno kúpiť a draho predať. Ak niečo klesá, netreba panikáriť, cena je dole, vtedy nakupujem. Každý predsa nakupuje keď je tovar v akcii, nie keď je najdrahší. To isté platí aj pri investovaní. Riziko sa dá tiež výrazne znížiť tým, že investujem pravidelne, pretože nikto nevie predpovedať či akcie budú rásť, alebo klesať. Analytici sú len štatistici, v skutočnosti to nevie nikto, pretože na to vplývajú až 3 veci, ktoré v tomto článku nejdem rozoberať. Práve pravidelným investovaním zmenšujem mieru rizika. Existujú samozrejme aj rôzne hedgové / zaistené fondy, ale väčšina z nich je pre bežného občana neprístupná.


Na čo si dávať pozor?

V prvom rade poplatky. Je niekoľko typov poplatkov, štandardne 3, ale pri podielových fondoch vás najviac ovplyvňuje vstupný poplatok. Ten vie poradca väčšinou nastaviť od 0 do 5% z cieľovej sumy.
Tento poplatok sa dá pri pravidelnom sporení zaplatiť tromi spôsobmi:

1. Naraz
2. Splácanie poplatku prvé dva roky
3. Priebežný poplatok, z každej platby

Väčšina sprostredkovateľov využíva prvé dva. Čo myslíte prečo je tomu tak? Tušíte správne, je za tým provízia. Samotné firmy tak učia ľudí, aby mali rýchli zisk a vysoké obraty. Ak si vyberiete prvé dva, môžete očakávať, že Vaša investícia bude prvé roky zarábať len na vstupný poplatok, čím vyššiu cieľovú sumu vám poradca nastaví, tým vyšší poplatok zaplatíte naraz, alebo budete prvé dva roky splácať. Predstavte si že sporíte 5 rokov a stále máte menej ako ste vložili, to by vás zrejme nepotešilo že? Taktiež pri prvých dvoch poplatkoch ste nútený dodržať časový horizont, ak prídete o prácu, nemôžete určité obdobie sporiť, zníži sa Vám príjem, alebo druhá možnosť vybrané fondy dlhodobo prerábajú, chcete to zrušiť, sprostredkovateľ Vám navrhne iné sporenie a vy ste zaplatili vstupný poplatok, na sporení ste v strate.
3 spôsob je najlepší pre klienta, pretože si nič nepredplácate vopred, poradca môže ľubovoľne meniť fondy, bez toho aby klienta poškodil.


Pozor na výšku cieľovej sumy a typ poplatku

Sú poradcovia, ktorí sa s klientom dohodnú, že mu nebudú dávať vysokú cieľovú sumu na začiatku, ale v určitých intervaloch, vždy keď dosiahnu cieľovú sumu im to budú navyšovať. Napríklad každých 5 rokov. Je to prijateľnejšie riešenie, ako keby mali klientovi nastaviť 50 eurové sporenia na 40 rokov a klient na začiatku zaplatí 1200 eur len na poplatku.
Samozrejme ak Vám dá poradca výraznú zľavu z poplatku a dá Vám ho zaplatiť naraz a nie je to suma ktorá sa rovná výške Vášho mesačného platu, je to stále lepšie riešenie ako spomínaný prvý príklad.

Veľa poradcov Vám dá na výber len dva druhy poplatku: štandardný alebo expresný, s tým, že vám budú tvrdiť, že ten expresný, ktorý zaplatíte naraz, je pre Vás oveľa lacnejší. Áno je tam v tomto prípade zľava. Ale ak poplatok vyjde 600 eur na prvé dva roky splácania, so zľavou ak zaplatíte ihneď príklad len 500, neušetrili ste 100 eur. Minuli ste svojich 500 eur na poplatok, ktorý ste nemuseli platiť naraz. Keby ste napríklad tieto peniaze zainvestovali, tak v čase máte nasporené oveľa viac, nehovoriac o tom, že ak zaplatíte poplatok naraz, tak prvé roky ste stále v strate. Pri vysokých vstupných poplatkoch sa táto hranica láme niekedy až na úrovni 7 rokov, kedy začínate byť na nule, prípadne v pluse. Ak akcie v danom období klesajú, môže to byť aj dlhšie a vtedy môžeme takýto typ sporenia prirovnať nie k príliš slávnemu IŽP.


Taktiež si dávajte pozor na to kedy máte reálne prístup k peniazom a na ďalšie poplatky ktoré by tam mohli byť ako napríklad vysoké výstupné poplatky a podobne.


A čo IŽP, KŽP a stavebné sporenie?

Pseudoporadcovia, veľa z nich sa tvári ako odborníci na financie, ktorí Vám na zhodnotenie peňazí ponúknu investičné životné poistenie. Takéto nešťastné riešenie Vám neodporúčam. Dôvod? Znova poplatky. IŽP ako produkt má zmysel, ale primárne je to produkt určený na poistenie, nie na sporenie. Niektorí z nich sa budú dokonca pýšiť že ich Investičné životné poistenie má na trhu najnižšie poplatky a preto je to ideálne riešenie na tvorbu dôchodku. Oni tomu síce veria, ale to neznamená, že musíte veriť aj Vy. Sú to Vaše peniaze!

Kapitálové životné poistenie, alebo stavebné sporenie nemá pri tvorbe dlhodobého majetku čo hľadať. Tak isto bankové produkty. Pri takomto type sporenia klientovi garantujem jedine stratu. Konzervatívny klient neexistuje, existuje len klient ktorý pochopí filozofiu zhodnocovania úspor a klient ktorý tomu nechce, nedokáže porozumieť.


História:

Keď sa pozrieme na údaje z minulosti tak 90% akciových fondov reálne zarobí niečo nad 5%. Pri horizonte 15 rokov je väčšina akciových fondov v zisku. Indexy zarábajú na úrovni 6-7% v priemere a potom je určité percento fondov, ktoré dokážu zarobiť v priemere od 8% do 10% ročne. Je ich pomenej. Ja svojim klientom sľubujem 5% ročne. Áno fondy urobia niekedy aj 80% za rok, ale nie je to pravidlo, stále je tam nejaký ten priemer. Tiež sa nemôžeme odvolávať na to, čo bolo, pretože to nie je žiadna garancia.

V dnešnej dobe je veľa predajcov zlata, ktorí sľubujú neskutočné výnosy a odvolávajú sa, že keď padne euro, alebo príde vojna, jedine zlato si údajne zachová svoju hodnotu. V skutočnosti zlato z dlhodobého hľadiska dobieha infláciu a ako tak udržuje hodnotu peňazí, ale majetok Vám táto komodita nevytvorí. Keď chcete do zlata zainvestovať nech sa páči, ale nemalo by to byť viac ako 10% z vašich voľných peňazí. V čase vojen a kríz bude mať aj tak najväčšiu hodnotu voda a pôda

Ak Vás zaujímajú komodity tak marihuanový index mal teraz veľmi zaujímavé zhodnotenie a je to trh ktorý ma do budúcna potenciál 


Dakedy sa hovorilo, že do akcií treba investovať až pri horizonte nad 10 rokov. Dnes táto poučka neplatí a pri klientoch ochotných ísť do väčšieho rizika kľudne aj na obdobie 5 rokov, s tým, že tieto peniaze ale môžu vytiahnuť až keď budú v pluse. Ak budú akcie padať, treba počkať, oni pôjdu zase hore. Dnes je trh natoľko manipulovaný, že princípy ktoré kedysi platili dnes skutočne neplatia.


Dlhopisy:

Áno, väčšinou pri kratšom období. Dnes je však mnoho firemných dlhopisov, ktoré robia podobné zhodnotenie ako akcie. Treba však každého klienta upozorniť aj na riziká, ktoré sú s nimi spojené.


Nehnuteľnosti:

Sú jadrom investícií, pretože každá fabrika, každý podnik, prevádzka, potrebuje na svoje fungovanie nejaký priestor. Určite má zmysel mať časť svojho majetku aj v nehnuteľnostiach. Vo svete je dnes síce trend žiť v podnájmoch, ale na Slovensku, ak nepočítam Bratislavu, máme nehnuteľnosti stále relatívne lacné a dostupné. V rámci nehnuteľností je veľmi zaujímavou investíciou aj pôda, či už ide o stavebné pozemky, alebo ornú pôdu, ceny rastú a budú mať vždy hodnotu. Taktiež existujú rôzne realitné fondy, ktoré prinášajú taktiež zaujímavé výnosy.


Forexy:

Jedná sa o trh, kde obchodujete s menovými pármi, Napríklad vymieňate eurá za doláre atď. Reálne na tom zarába len 5% investorov, drvivá väčšina investorov je v strate.


Známky, diamanty, mince, starožitnosti:

Pokiaľ ste vášnivý zberateľ, alebo veríte, že vám spomínané predmety v budúcnosti zarobia choďte do toho, ale investujte s rozumom a radšej menšiu časť voľných peňazí.


Rôzne finančné deriváty:

Swapy, futures, forwardy, opcie – obchodovať sa dá naozaj so všetkým. Veľmi zaujímavé sú aj rôzne alternatívne investície do rôznych technológií, drahé kovy, internetové meny atď.

Je mnoho možností ako zainvestovať svoje peniaze, je však dôležité komu zveríte svoje peniaze, koľko Vás to bude stáť a čo Vám to reálne prinesie. Produkt Vám dokáže predať skoro každý, ale dokáže Vám váš poradca vyčísliť koľko peňazí Vám v peňaženke pribudlo odkedy s ním spolupracujete?

Ak nebudete ku svojim peniazom pristupovať zodpovedne, tak o ne prídete. Investovanie je super vec, ale reálna hodnota peňazí bude v čase aj tak úplne niekde inde. Jedine investovaním sa ochránite pred stratou.Musíte sa zmieriť s tým, že garancie, v trhovej ekonomike neexistujú a keď Vám banky sľubujú výnos, v skutočnosti sa Vám smejú do tváre, pretože ste si dobrovoľne vybrali stratu